شنبه 29 دي 1397
  گزارش اختتامیه و اهدای جوایز بازگشت

  اهدای سیمرغ فیروزه ای به مدیرکل هنرهای تجسمی

  ملانوروزی: جشنواره جوانان فرصتی برای آینده پژوهی و بررسی آینده هنرهای تجسمی است

  ملانوروزی خطاب به جوانان: با زبان جهانی از داشته های بومی سخن بگویید


  اختتامیه بیست و دومین جشنواره ملی هنرهای تجسمی جوانان با اهدای جوایز برگزیدگان و قدردانی از مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی با اهدای نشان سیمرغ فیروزه ای عصر پنجشنبه 19 شهریورماه در فرهنگسرای سیمرغ نیشابور برگزار شد.

  در مر اسم اختتامیه جشنواره هنرهای تجسمی جوانان با حضور مسئولان استان خراسان رضوی و شهرستان نیشابور از مجید ملانوروزی؛ مدیرکل هنرهای تجسمی و رییس موزه هنرهای معاصر تهران که اهل نیشابور است به پاس خدمات به فرهنگ و هنر با نشاندن سیمرغ فیروزه ای بر سینه اش قدردانی شد.

  مجید ملانوروزی؛ مدیرکل هنرهای تجسمی در اختتامیه این جشنواره گفت: هنرمندان جوان که از شهرها و نقاط گوناگون کشور به جشنواره هنرهای تجسمی می آیند و این جوانان می توانند در هنر به اقلیم هر شهر توجه کنند. کشور ما گستردگی اقلیمی دارد و جریان فرهنگی، هنری آن شهر هویت آن منطقه را شکل می دهد و زیبایی شناسی خاص در هر نقطه ای از این سرزمین وجود دارد.

  ملانوروزی در ادامه گفت: امروز هویت ها در دهکده جهانی رنگ باخته و ضرورت دارد که با زبان و خوانش جهانی از داشته های بومی سخن بگوییم. جوانان خوانش جهانی داشته باشند اما بومی بودن خود را از دست ندهند.  جشنواره هنرهای تجسمی در هر شهری که برگزار می شود می تواند هویت بومی آن شهر مورد توجه قرار گیرد و زبان، شکل ها، رسوم و آداب و معماری و فرهنگی قومی و بومی در آثار جوانان دیده شود . این ظرفیت با توجه به اینکه هنرمندان جوان از همه نقاط کشور حضور دارند این امکان را برای پرداختن به تنوع فرهنگی بومی را دارد.

  مدیرکل هنرهای تجسمی جشنواره ملی هنرهای تجسمی جوانان را فرصت مناسبی برای آینده پژوهی خواند و گفت: جشنواره هنرهای تجسمی جوانان برای موضوع آینده پژوهی فرصتی است که آینده هنرهای تجسمی بررسی شود و این جشنواره برای پژوهشگران هنر و جامعه شناسی هنر می تواند موثر باشد تا آینده هنر را با توجه به وضعیت هنر جوانان در این جشنواره تحلیل و بررسی کنند.

  ملانوروزی با تاکید بر ضرورت راه اندازی موزه کمال الملک در نیشابور گفت: حداقل حق نیشابور با جایگاه فرهنگی و هنری است که موزه کمال الملک در کنار آرامگاه این هنرمند در نیشابور فراهم و راه اندازی شود تا فرهنگ تجسمی شهر در کنار آثار آن دیده شود. قرار است با همکاری و فعالیت جدی مسئولان در یک سال آینده پنج موزه در نیشابور افتتاح شود. این رویکرد فرهنگی در شهر با توجه به اتفاقات خوبی که در کشور در ماههای اخیر می بینیم و توریست های زیادی به کشور می آیند، می تواند ذهنیت ها درباره نیشابور به عنوان مهد فرهنگ و هنر و ادب عینیت ببخشد.

  مدیرکل هنرهای تجسمی با اشاره به پیشینه هزار ساله تجسمی در نیشابور گفت: شهرستانی که پیشینه هزار ساله تجسمی در سفالینه ها، آبگینه ها، گچبری ها و ... دارد اما شما نمی تواند این آثار را ببینید چون موزه ای وجود ندارد که این آثار گرانبها را در خود نگه دارد. امیدواریم با همت مسئولان حضور موزه ها را شاهد باشیم که این پیشینه را که مایه مباهات و فخر است عینیت ببخشد.

  ملانوروزی در پایان با قدردانی از هنرمندان و جوانان از نهادهای استان خراسان رضوی و شهرستان نیشابور برای مشارکت در بیست و دومین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان تشکر کرد و بابت کاستی های احتمالی در جشنواره عذرخواهی کرد.

  رضوان صادق زاده؛ دبیر بیست و دومین جشنواره ملی هنرهای تجسمی جوانان نیز در سخن کوتاهی گفت: به خاطر تمام کاستی های جشنواره که به دبیری و مدیریت من برمی گردد از هنرمندان و جوانان شرکت کننده در جشنواره عذرخواهی می کنم.

  سید سعید سرابی؛ مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی نیز در این مراسم با قدردانی از مدیرکل هنرهای تجسمی برای پذیرش نیشابور برای میزبانی بیست و دومین جشنواره ملی هنرهای تجسمی جوانان گفت: امیدواریم دفتر هنرهای تجسمی با نگاهی ویژه به خاطر جایگاه والای نیشابور به این شهر بپردازند و نیشابور پایگاهی برای مجموعه فعالیت های تجسمی شود و این شهر در مراکز جدی در عرصه هنری کشور جایگاه پیدا کند و رخدادهای ملی و بین المللی را در نیشابور شاهد باشیم.

  سرابی در ادامه گفت: در صورتی که کاستی هایی در این جشنواره وجود داشته است از هنرمندان و حاضران معذرت خواهی می کنیم.

  شیبانی؛ معاون فرماندار نیشابور نیز در این مراسم گفت: برگزاری جشنواره هنرهای تجسمی جوانان افتخار دیگری به افتخارات نیشابور افزود و امیدواریم اهل هنر و نهادهای هنری حمایت خود را از نیشابور دریغ نکنند. نیشابور در فرهنگ و هنر رویکرد پویایی داشته و از نظرات هنرمندان بهره می گیرد.

  در این مراسم با حضور صداقت جباری و حسین غلامی از هنرمندان خوشنویس و عباس کرخی؛ رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور از ابوالقاسم دانشجو؛ خوشنویس پیشکسوت و بنیانگذار انجمن خوشنویسان نیشابور تجلیل شد.

  در ادامه مراسم بهرام کلهرنیا؛ از داوران جشنواره بیانیه هیات داوران را خواند و با معرفی برگزیدگان بیست و دومین جشنواره ملی هنرهای تجسمی جوانان جوایز آنان با حضور داوران اهدا شد.

  در رشته نگارگری پرنیا مدرسی، محسن صفری، مائده زارعی، محمدرضا پارسا و علی فتاحی و در رشته پوستر مهدی مجیدی، محمود آراسته نسب و مجید الهی برگزیده شدند و مرتضی هرآئینی، غزل دزدار، فرزاد سعیدی، مسعود اردلان و علی یاراحمدی در رشته پوستر تقدیر شدند.

   در رشته طراحی هما حسینیان، علیرضا پرهیزگار و قادر منصوری برگزیده و علیرضا وحدانی، جواد بهرامی و هانیه میرزائی تقدیر شدند. اعظم ترشیزی و فاطمه جعفری در بخش موضوعی کاریکاتور و سعید جوانمرد و عارف نیازی در بخش کاریکاتور چهره برگزیده شدند و نیلوفر کبودین، سحر فتاح و زهرا مقدم در بخش موضوعی و امیر نوری در بخش چهره تقدیر شدند.

  هادی آقایی، علیرضا اباصلت، صادق شیخ محمود، فرنود محمدی و سید علیرضا مطلبی برگزیده رشته خوشنویسی جشنواره شدند و در رشته حجم حامد نورایی، مجید فرهمند و فاطمه محمدی برگزیده و سعید محمودی، مریم شهاب سامانی و حسین سیدی تقدیر شدند. در رشته تصویرسازی پروین حیدری زاده، شادی ودایی، یاسمن جنیدی جعفری و علی اصغر باقرزاده ماتک برگزیده شدند و از غزل مزینانی، ریحانه صحرانورد، ملیکا علی پور، مرضیه سعید صغیر، زینب آزمون و کامران خلیلی تقدیر شد.

  نرگس بنی آقا، مریم صابر، آرمین عالمیان، شیما قاسمی، مریم سلیمانی و میلاد آیتی  برگزیده رشته نقاشی شدند و در رشته عکس  سینا شیری، محمد نظری و محمد گنجه برگزیده و آیدا رسولی، الناز قندفروش و فرناز دمنابی تقدیر شدند.


  تاريخ خبر:  1394/06/21